
CHOM115 1P 15A/120V Push On Breaker
| Range of product | Homeline |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 15 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Mounting mode | Plug-on |
| Poles description | 1P |
| Short-circuit current | 10 kA |
| Circuit breaker type | Standard |
| Circuit breaker application | HACR and Switching Duty rated |
| Electrical connection | Screw clamp terminals |
| Number of spaces required | 1 |
|---|---|
| AWG gauge | AWG 14...AWG 8 aluminum/copper |
| Product certifications | CSA |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | 104 °F (40 °C) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.00 in (2.54 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.10 in (7.874 cm) |
| Package 1 Weight | 4.480 oz (127.006 g) |
Original: $14.55
-65%$14.55
$5.09Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Range of product | Homeline |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 15 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Mounting mode | Plug-on |
| Poles description | 1P |
| Short-circuit current | 10 kA |
| Circuit breaker type | Standard |
| Circuit breaker application | HACR and Switching Duty rated |
| Electrical connection | Screw clamp terminals |
| Number of spaces required | 1 |
|---|---|
| AWG gauge | AWG 14...AWG 8 aluminum/copper |
| Product certifications | CSA |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | 104 °F (40 °C) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.00 in (2.54 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.10 in (7.874 cm) |
| Package 1 Weight | 4.480 oz (127.006 g) |











