

3-in-1 LED Strobe and 10-Year Talking Smoke & CO Alarm - P4010ACLEDSCOCA
The Kidde P4010ACLEDSCOCA is an integrated 120 V AC wire-in smoke and carbon monoxide alarm with 10-year sealed battery backup and LED strobe light that provides temporal patterns, visual and voice warnings. The model P4010ACLEDSCOCA is equipped with a 177 candela strobe light (powered by Cree® LEDs), designed to notify the deaf and hard of hearing. The unique design measures only 5.8 cm (2.3”) in height, when mounted.
Technical Specifications
| Model: | P4010ACLEDSCOCA |
| Power Source: | 120 V AC, 60 Hz, 863 mA max, sealed 3 V lithium battery backup (on smoke and CO alarm only) |
| Sensor: | Photoelectric |
| Light Output: | 177 candela minimum |
| Flash Rate: | Smoke: 1 / sec; CO: 4 times every 5 sec |
| Audio Alarm: | 85dB at 10ft |
| Temperature Range: | 4.4˚C (40˚F) to 37.8˚C (100˚F) |
| Humidity Range: | Up to 95% relative humidity (RH), non-condensing |
| Size: | 13 cm diameter x 7.1 cm height (5.8 cm height, when mounted) |
| Weight: | 0.4 kg |
| Interconnects: | Up to 24 devices |
| Warranty: | 10-year limited |
Original: $98.24
-65%$98.24
$34.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kidde P4010ACLEDSCOCA is an integrated 120 V AC wire-in smoke and carbon monoxide alarm with 10-year sealed battery backup and LED strobe light that provides temporal patterns, visual and voice warnings. The model P4010ACLEDSCOCA is equipped with a 177 candela strobe light (powered by Cree® LEDs), designed to notify the deaf and hard of hearing. The unique design measures only 5.8 cm (2.3”) in height, when mounted.
Technical Specifications
| Model: | P4010ACLEDSCOCA |
| Power Source: | 120 V AC, 60 Hz, 863 mA max, sealed 3 V lithium battery backup (on smoke and CO alarm only) |
| Sensor: | Photoelectric |
| Light Output: | 177 candela minimum |
| Flash Rate: | Smoke: 1 / sec; CO: 4 times every 5 sec |
| Audio Alarm: | 85dB at 10ft |
| Temperature Range: | 4.4˚C (40˚F) to 37.8˚C (100˚F) |
| Humidity Range: | Up to 95% relative humidity (RH), non-condensing |
| Size: | 13 cm diameter x 7.1 cm height (5.8 cm height, when mounted) |
| Weight: | 0.4 kg |
| Interconnects: | Up to 24 devices |
| Warranty: | 10-year limited |











