


7/8 In. x 10 In. x 12 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit - HCFC2245
- Efficient upgraded flute design for 25% more holes per charge
- Stronger carbide-steel connection with Bosch-exclusive bonding
- Has 4X life in concrete with rebar with 100% full-carbide tip
| Diameter inch | 7/8" |
| Flute Length in | 10.0 |
| Length in | 12.0" |
| Overall Length in | 12.0 |
| Pack Quantity | 1 |
| Shank Diameter in | 0.0 |
| Useable Length in | 10" |
| Weight | 0.97lb |
| Includes | (1) 7/8 In. x 10 In. x 12 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Efficient upgraded flute design for 25% more holes per charge
- Stronger carbide-steel connection with Bosch-exclusive bonding
- Has 4X life in concrete with rebar with 100% full-carbide tip
| Diameter inch | 7/8" |
| Flute Length in | 10.0 |
| Length in | 12.0" |
| Overall Length in | 12.0 |
| Pack Quantity | 1 |
| Shank Diameter in | 0.0 |
| Useable Length in | 10" |
| Weight | 0.97lb |
| Includes | (1) 7/8 In. x 10 In. x 12 In. SDS-plus® Bulldog™ Xtreme Carbide Rotary Hammer Drill Bit |





















