
Circuit breaker, Stab-Lok, 15A, 2 pole, 120/240VAC, 10kA, plug in mount - NC0215CP
| Range of product | Stab-lok |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 15 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Poles description | 2P |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Mounting mode | Plug-in |
|---|---|
| Electrical connection | Screw connector |
| AWG gauge | AWG 14...AWG 6 copper |
| Product certifications | CSA |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.00 in (2.54 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.50 in (8.89 cm) |
| Package 1 Weight | 6.240 oz (176.901 g) |
Original: $37.81
-65%$37.81
$13.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Range of product | Stab-lok |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 15 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Poles description | 2P |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Mounting mode | Plug-in |
|---|---|
| Electrical connection | Screw connector |
| AWG gauge | AWG 14...AWG 6 copper |
| Product certifications | CSA |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.00 in (2.54 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.50 in (8.89 cm) |
| Package 1 Weight | 6.240 oz (176.901 g) |











