
Circuit breaker, Stab-Lok, 20A, 1 pole, 120VAC, 10kA, plug in mount - NC020CP
| Range of product | Stab-lok |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 20 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120 V AC |
| Poles description | 1P |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Mounting mode | Plug-in |
|---|---|
| Electrical connection | Screw connector |
| AWG gauge | AWG 14...AWG 7 copper |
| Product certifications | CSA |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.50 in (1.27 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.50 in (8.89 cm) |
| Package 1 Weight | 3.040 oz (86.183 g) |
Original: $20.16
-65%$20.16
$7.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Range of product | Stab-lok |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 20 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120 V AC |
| Poles description | 1P |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Mounting mode | Plug-in |
|---|---|
| Electrical connection | Screw connector |
| AWG gauge | AWG 14...AWG 7 copper |
| Product certifications | CSA |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.50 in (1.27 cm) |
| Package 1 Width | 3.00 in (7.62 cm) |
| Package 1 Length | 3.50 in (8.89 cm) |
| Package 1 Weight | 3.040 oz (86.183 g) |











