
Quad tandem circuit breaker, 120/240VAC, 10kA AIR, plug in
| Range of product | Homeline |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 40 A 15 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Mounting mode | Plug-on |
| Short-circuit current | 10 kA |
| Circuit breaker type | Quad |
| Circuit breaker application | HACR rated |
| Electrical connection | Screw clamp terminals |
| Number of spaces required | 2 |
|---|---|
| AWG gauge | AWG 12...AWG 6 aluminum/copper |
| Product certifications | CSA |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | 104 °F (40 °C) |
Original: $38.57
-65%$38.57
$13.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Range of product | Homeline |
|---|---|
| Product or component type | Miniature circuit-breaker |
| [In] rated current | 40 A 15 A |
| [Ue] rated operational voltage | 120/240 V AC |
| Mounting mode | Plug-on |
| Short-circuit current | 10 kA |
| Circuit breaker type | Quad |
| Circuit breaker application | HACR rated |
| Electrical connection | Screw clamp terminals |
| Number of spaces required | 2 |
|---|---|
| AWG gauge | AWG 12...AWG 6 aluminum/copper |
| Product certifications | CSA |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | 104 °F (40 °C) |











